MUDr. Petr Bystřický
Chirurgické oddělení
Na sklonku roku 2018 jsem se zúčastnil humanitární zahraniční mise v rámci projektu Hernia International. Šlo o mou již desátou účast na tomto projektu, tentokrát v Indii.
Nadaci Hernia International založil před 10 lety Andrew N. Kingsnorth, profesor chirurgie z anglického Plymouthu, emeritní prezident Evropské herniologické společnosti (EHS). Nadace vznikla z potřeby alespoň trochu pomoci lidem v nouzi, přispět k řešení nedostatku kvalitní chirurgické léčby kýl v rozvojových zemích. Ačkoli ve vyspělém světě je kýla považována za vcelku banální a snadno řešitelné onemocnění, v zemích tzv. třetího světa představuje vážný zdravotní i socioekonomický problém. Incidence je 2x vyšší než výskyt HIV/AIDS, neléčené vrozené kýly vedou často k trvalé invaliditě i úmrtí. Kvalitní chirurgické řešení je poskytnuto jen zlomku nemocných, byť se jedná o poměrně jednouchou proceduru. Beznapěťová plastika (pomocí síťky) je z ekonomických důvodů jen vyjimečná.
Prof. Kingsnorth vytvořil koncept humanitárních misí, pořádaných pravidelně v různých nemocnicích po celém světě, kterých se účastní chirurgové z Evropy a USA. Zároveň navrhl využití tzv. „low-cost mesh“, tedy alternativní kýlní síťky. Tato síťka, jejíž cena je zanedbatelná v porovnání s materiály užívanými v našich podmínkách, byla implantována již přes 10.000 pacientům, její bezpečnost a dobrá snášenlivost byla ověřena řadou studií (na toto téma jsme prezentovali vlastní práci na IV. Hernioloických dnech v Olomouci). V roce 2013 nadace obdržela ocenění na World Inovation Summit for Health (WISH) v Kataru. Během jedné mise je obvykle 4-5 členným týmem chirurgů během 1 až 2 týdnů operováno asi 50 – 200 pacientů s kýlou, asi třetinu tvoří děti. Až polovina pacientů je operována v místní anestézii, což dále zjednodušuje celý proces a urychluje rekonvalescenci i „obrat“ pacientů na sále. Neméně významnou součástí je spolupráce s místními mladými chirurgy či studenty medicíny a jejich přímá a účast na operacích. S místními kolegy je tým po skončení dále v kontaktu a je snahou pacienty sledovat i v dlouhodobém horizontu. Sám prof. Kingsnorth vedl takový tým několikrát ročně, většinou v „nových destinacích“, často ve velmi jednoduchých podmínkách v odlehlých nemocnicích různých zemí Afriky. Osobně jsem měl možnost zúčastnit se pěti misí pod jeho vedením.
Mise do Indie se konala na přelomu listopadu a prosince roku 2018 v Rusa Medical Centre, Aligarh, asi 200km od Dillí, pod vedením Dr. S. Leckmanna z USA. Dalšími členy byli Dr. Theresa a Peter Novak ze Salt Lake City, Dr. Denis Blazquez z Paříže, Dr. Paulina Mysliwy, anestezioložka z Polska, Dr. Štěpán Matoška z Nemocnice Tábor a já.
Úroveň zdravotní péče v Indii při počtu obyvatel a sociálním rozvrstvení společnosti je velmi různorodá, pro většinu lidí ale absolutně nedostupná. Zdravotní pojištění prakticky neexistuje, nemocnic a lékařů je minimum. Většina lidí musí vyžít s méně než 1 dolarem na den, velké procento populace trpí podvýživou. Vážnější nemoc tak znamená doslova finanční pohromu pro celou širší rodinu. Lidé se proto často neléčí, či se pokusí o nějaký způsob samoléčby, lékařskou péči částečně supluje hustá síť lékáren, kde je možné pořídit kdykoli prakticky vše, včetně antibiotik – velkým problémem je tedy např. antibiotická rezistence a nadužívání analgetik „naslepo“. Navíc jsou nemoci v indické společnosti vnímány částečně jako stigma, které vede k ještě větší izolaci a neléčení, a zároveň k přetrvávajícímu výskytu některých nemocí, v jiných zemích již vymýcených. Na druhou stranu je možné se v soukromých zařízeních za tučnou úplatu podrobit v podstatě jakékoli operaci či vyšetření, příslušníci nejbohatších vrstev si dopřávají luxusní péči v soukromých klinikách za horentní sumy.
Akce se uskutečnila v malé nemocnici na kraji asi miliónového města Aligarh, která je podporována místním Rotary klubem a během naší mise překvapivě dobře fungovala. Během 7 dnů jsme odoperovali přes 100 pacientů, z toho 15 dětí. Většinou šlo o kýly tříselné, skrotální, často oboustranné, řešené dle Lichensteina s použitím síťky, a také několik větších kýl v jizvě po Císařském řezu. Aplikovali jsme buď lokální anestézii s analgosedací, či spinální blok, děti absolvovaly anestézii celkovou. Nutností je antibiotická profylaxe. Naprostá většina pacientů opustila nemocnici následující den po výkonu. V rámci pooperačního sledování jsme zaznamenali jen jednu komplikaci – větší hematom v šourku po operaci velké skrotální kýly u ročního chlapečka.
Hospitalizace i operace je pacientům poskytnuta zdarma, pouze hradí symbolický administrativní poplatek. Setkali jsme se s absolutní až bezmeznou důvěrou pacientů, s velmi příjemným personálem, který se nám pobyt snažil všemožně zpříjemnit, dokonce nám pouštěl z mobilu při operaci českou hudbu, s neúnavnými místními lékaři, kteří zůstávali v nemocnici i 3 dny nepřetržitě a dohlíželi na pacienty po operacích.
Indie, druhá nejlidnatější země světa, je zemí kontrastů. Vedle luxusních čtvrtí, velkoměst s mrakodrapy a západně oblečenými lidmi v metru, kde stěží poznáme, na kterém kontinentu se nacházíme, se setkáme i s absolutní chudobou a podvýživou v jejich těsné blízkosti. Přesto jde o zemi krásnou a plnou usměvavých a přátelských lidí, kteří ocení jakoukoli pomoc.
Od dnešhího dne můžte zasílát svá abstrakta na letošní ročník herniologické konference.
Od dnešního dne se můžete registrovat na VIII. Česko - Slovenskou herniologickou konferenci.
Vážené kolegyně, vážení kolegové.
Poznačte si prosím termín konání letošní VIII. Česko - Slovenské herniologické konference, která se uskuteční ve dnech 13. - 15. 11. 2024.
Před vstupem na stránky chsp.cz, prosím, vyberte jednu z možností: