Reportáž: Konference a Hernia Basic 2018

Reportáž z kurzu Hernia Basic a V. České herniologické konference 2018  
Olomouc a Prostějov 

Kurz Hernia Basic v Prostějově, a následně výroční V. České herniologické konference v Olomouci, se uskutečnili již tradičně v reprezentativních prostorách a přednáškovém sále hotelu NH Collection Olomouc a ve velmi příjemném až „rodinném“ prostředí centrálních operačních sálu Nemocnice Prostějov. V rámci konference proběhly volby do výboru České herniologické společnosti.  

Kurz Hernia Basic je koncipován jako dvoudenní vzdělávací program určený pro mladé lékaře v předatestační přípravě. První den je věnován anatomii, fyziologii břišní stěny a základním chirurgickým postupům v řešení kýly. Následuje nácvik laparoskopického šití a uzlení na trenažéru a produktový blok, kde se účastníci dozvědí něco o kýlních implantátech a šicím materiálu. Ve druhém dni mají možnost zúčastnit se aktivně programu na operačním sále – asistovat při několika operacích různých typů kýl, od malé kýly pupeční až po velký defekt v jizvě po laparotomii.  

Letošní konference byla poprvé organizována jako monotematická. Tématem bylo řešení ventrální kýly. Zahraničními účastníky byl Dr. W. Reinpold z Hamburku a Dr. R. Lorenz z Berlína, oba členové Rady Evropské kýlní společnosti. Prezentovali zajímavé příspěvky o inovativních postupech v herniologii, Dr. Reinpold pomocí telemostu přímo ze své kliniky v Hamburku o technice MILOS a Dr. Lorenz o moderních napěťových plastikách tříselné kýly a o vzdělávání v herniologii i chirurgii. Mezi české přednášející patřila Dr. Barbora East z III. Chirurgické kliniky FN Motol (nové doporučené postupy v uzávěru laparotomie a prevence kýly), lékaři z kliniky Pallas Athéna Praha o metodě IPOM, dále kolegové z Liberce, Přerova a Frýdlantu mluvili o jejich zkušenostech s řešením monstrózních kýl. Zazněly i dva příspěvky z Českobudějovické chirurgie o řešení incizionálních kýl a komponent separaci.

Celou konferenci provázela velmi živá diskuse. V řadě případů byla na základě předložených výsledků stanovena doporučení v souladu s Guidelines Evropské kýlní společnosti, např. doporučení o používání dlouhovstřebatelných monofilamentních vláken technikou 4:1 k uzávěru laparotomie o významu komplexní multioborové předoperační přípravy, před operací velkých ventrálních kýl. Zaznamenáváme také renesanci tzv. napěťových plastik tříselné kýly bez využití síťky. Prezentovaná technika MILOS je kombinací otevřené a laparoskopické operace se skvělými výsledky, malou zátěží pro pacienta a minimálními nároky na použitou síťku.  

Potvrdili jsme si tak, že i přesto, že kýla je vnímána jako operace běžná až banální, řešení zejména komplikovaných kýl a recidiv je stále zatíženo mnoha komplikacemi i kontroverzemi.  

Poslední den byl organizován již tradičně jako workshop na operačním sále v Nemocnici Prostějov s přímým přenosem do přednáškového sálu v olomouckém hotelu NH Collection.  Operace byly sledovány s velkým zájmem a nad řadou kroků se přímo „online“ odehrávala živá diskuse. Co je však nejpodstatnější – operace proběhly bez komplikací a bez zdržení, pacienti jsou v pořádku a byli z nemocnice brzy po operaci propuštěni.  

Celkový dojem z konference i workshopu je opět velmi kladný.

V závěru přednáškového dne proběhly volby do nového pětičlenného výboru České herniologické společnosti a tradiční společenský večer doplněný živou hudbou.

 

MUDr. Petr Bystřický

Chirurgické oddělení
Nemocnice České Budějovice, a.s.

<< Zpět na seznam aktualit

Aktuality

Kurz - Řešení monstrózních kýl

17.05.2020

Pořádá 5. 6. 2020 Aesculap Akademie ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s.
Pod záštitou České herniologické společnosti

VI. Česká herniologická konference

12.11.2020

Vážené kolegyně, vážení kolegové.
Dovolte mi, pozvat Vás na VI. Českou herniologickou konferenci, která se uskuteční ve dnech 12. - 13. listopadu, v hotelu NH Collection Olomouc Congress a Nemocnici Prostějov.

Za výbor ČHS,
Czech Branch of the EHS
Prim. MUDr. Adolf Gryga, CSc.

 

 IV. Èeská herniologická konference

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku

14.09.2019

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku 

Ve dnech 11. – 14. 9. 2019 se konala významná událost – 41. kongres Evropské herniologické společnosti (41th Annual EHS Congress 2019 Hamburg)