Reportáž z konference IHS

Reportáž z konference IHS, duben 2019

Ve dnech 5. – 6. dubna 2019 se v Praze konala významná mezinárodní herniologická událost – konference IHS. Dvoudenní akce za účasti řady předních evropských kýlních chirurgů byla věnována komplexnímu řešení ventrální a incizionální kýly. Jmenujme alespoň některé z nich: prof. Campanelli, Diego Cuccurullo, Tim Tollens, Manuel Lopez Cano, Mara Boermeester, Ralf Wilke, Wolfgang Reinpold, Rné Fortelny, Salvador Morales-Conde… Akce se uskutečnila v zajímavých prostorách Cubex cenra na Pankráci. Architektura, futuristický styl i barevné pojetí těchto moderních prostor se promítly do podoby informačních materiálů i doprovodných předmětů (každý účastník obdržel Rubikovu kostku popsanou hesly, vztahujícími se k tématům konference), tak do názvu bloků druhého dne.

První den byla problematika kýl probírána v širokém kontextu anatomie, diagnostiky, předoperačního managementu, různých modalit chirurgického řešení a zejména komplikací a pooperačního sledování. Byl vyzdvihnut význam předoperační přípravy – mj. provedení CT, redukce BMI pod 50 a abstinence kouření po dobu min. 4 týdnů jsou nezbytnou podmínkou před výkonem. Byly diskutovány nové miniinvazivní, laparoskopické a robotické postupy, E/MILOS eTEP, LIRA. Byl opět zdůrazněn význam dlouhodobého sledování pacientů po operaci a identifikace nemocných s rekurencí – rozdíl mezi recidivou stanovenou na základě klinického vyšetření CT činí až 15%. Byly diskutovány výhody a indikace k použití syntetických a biologických sítěk. Na závěr dr. Gryga prezentoval výsledky dotazníkového průzkumu, týkajícího se herniologie v České Republice.

Druhý den byl koncipován pro nás poněkud neobvyklým, o to však zajímavějším a přínosnějším způsobem. Na příkladech 2 kazuistik pacientů, nazvaných „Rubika“ a „Cubika“, přednášející krok po kroku probírali předoperační stav, vlastní operační techniku a postup při závažných komplikacích. Přítomní v sále se zapojili prostřednictvím živého hlasování po každém kroku, a mnohdy byl postup navržený v plénu odlišný od konkrétní kazuistiky. Prof. Hans Jeekel na závěr zdůraznil ve své skvělé (a poněkud odlehčené) přednášce význam hudby při řešení komplikací.

Celou akci provázela velmi příjemná a přátelská atmosféra. Uvedené závěry a názory přispěly k posunu ve vývoji chirurgického řešení kýly.

<< Zpět na seznam aktualit

Aktuality

Kurz - Řešení monstrózních kýl

17.05.2020

Pořádá 5. 6. 2020 Aesculap Akademie ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s.
Pod záštitou České herniologické společnosti

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku

14.09.2019

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku 

Ve dnech 11. – 14. 9. 2019 se konala významná událost – 41. kongres Evropské herniologické společnosti (41th Annual EHS Congress 2019 Hamburg) 

Reportáž z konference IHS

05.04.2019

Reportáž z konference IHS, duben 2019

Ve dnech 5. – 6. dubna 2019 se v Praze konala významná mezinárodní herniologická událost – konference IHS.