Reportáž z konference IHS

Reportáž z konference IHS, duben 2019

Ve dnech 5. – 6. dubna 2019 se v Praze konala významná mezinárodní herniologická událost – konference IHS. Dvoudenní akce za účasti řady předních evropských kýlních chirurgů byla věnována komplexnímu řešení ventrální a incizionální kýly. Jmenujme alespoň některé z nich: prof. Campanelli, Diego Cuccurullo, Tim Tollens, Manuel Lopez Cano, Mara Boermeester, Ralf Wilke, Wolfgang Reinpold, Rné Fortelny, Salvador Morales-Conde… Akce se uskutečnila v zajímavých prostorách Cubex cenra na Pankráci. Architektura, futuristický styl i barevné pojetí těchto moderních prostor se promítly do podoby informačních materiálů i doprovodných předmětů (každý účastník obdržel Rubikovu kostku popsanou hesly, vztahujícími se k tématům konference), tak do názvu bloků druhého dne.

První den byla problematika kýl probírána v širokém kontextu anatomie, diagnostiky, předoperačního managementu, různých modalit chirurgického řešení a zejména komplikací a pooperačního sledování. Byl vyzdvihnut význam předoperační přípravy – mj. provedení CT, redukce BMI pod 50 a abstinence kouření po dobu min. 4 týdnů jsou nezbytnou podmínkou před výkonem. Byly diskutovány nové miniinvazivní, laparoskopické a robotické postupy, E/MILOS eTEP, LIRA. Byl opět zdůrazněn význam dlouhodobého sledování pacientů po operaci a identifikace nemocných s rekurencí – rozdíl mezi recidivou stanovenou na základě klinického vyšetření CT činí až 15%. Byly diskutovány výhody a indikace k použití syntetických a biologických sítěk. Na závěr dr. Gryga prezentoval výsledky dotazníkového průzkumu, týkajícího se herniologie v České Republice.

Druhý den byl koncipován pro nás poněkud neobvyklým, o to však zajímavějším a přínosnějším způsobem. Na příkladech 2 kazuistik pacientů, nazvaných „Rubika“ a „Cubika“, přednášející krok po kroku probírali předoperační stav, vlastní operační techniku a postup při závažných komplikacích. Přítomní v sále se zapojili prostřednictvím živého hlasování po každém kroku, a mnohdy byl postup navržený v plénu odlišný od konkrétní kazuistiky. Prof. Hans Jeekel na závěr zdůraznil ve své skvělé (a poněkud odlehčené) přednášce význam hudby při řešení komplikací.

Celou akci provázela velmi příjemná a přátelská atmosféra. Uvedené závěry a názory přispěly k posunu ve vývoji chirurgického řešení kýly.

<< Zpět na seznam aktualit

Aktuality

Kurz - Řešení monstrózních kýl

17.05.2020

Pořádá 5. 6. 2020 Aesculap Akademie ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice, a.s.
Pod záštitou České herniologické společnosti

VI. Česká herniologická konference

12.11.2020

Vážené kolegyně, vážení kolegové.
Dovolte mi, pozvat Vás na VI. Českou herniologickou konferenci, která se uskuteční ve dnech 12. - 13. listopadu, v hotelu NH Collection Olomouc Congress a Nemocnici Prostějov.

Za výbor ČHS,
Czech Branch of the EHS
Prim. MUDr. Adolf Gryga, CSc.

 

 IV. Èeská herniologická konference

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku

14.09.2019

Reportáž z výroční konference EHS v Hamburku 

Ve dnech 11. – 14. 9. 2019 se konala významná událost – 41. kongres Evropské herniologické společnosti (41th Annual EHS Congress 2019 Hamburg)